Машински факултет у Нишу

О библиотеци

Постанак Библиотеке Машинског Факултета у Нишу везује се за оснивање Техничког факултета, 1960. године. По подацима, 1. октобра 1962. године, фонд је садржао 2442 књиге и 47 наслова стручних часописа.

Као година оснивања Библиотеке узима се 1971, година када се Машински факултет издвојио из Техничког факултета.

Део фонда је формиран од поклона универзитета, факултета, али и појединаца. Библиотека није само добијала књиге, већ је и сама била дародавац. Данас Библиотека располаже са преко 23000 књига, легата и поклона, од којих је више од 5500 студентских радова, 191 магистарски рад, преко 180 доктората као и известан број специјалистичких радова.

Успешну сарадњу библиотека остварује са матичном Универзитетском библиотеком „Никола Тесла”, Народном библиотеком Србије, Универзитетском библиотеком „Светозар Марковић” и другим библиотекама и институцијама. Наша библиотека је члан Заједнице библиотека универзитета у Србији.

Библиотека је намењена првенствено студентима, професорима и истраживачима, али је могу користити и корисници ван установе.